spotkanie

Brak płynności finansowej w firmie – co robić?

Brak płynności finansowej to problem, z którym boryka się wiele przedsiębiorstw. Niewystarczająca ilość środków na pokrycie bieżących zobowiązań może prowadzić do poważnych trudności, a nawet upadłości firmy.  Analiza przyczyn braku płynności finansowej Aby skutecznie zaradzić problemowi braku płynności finansowej, należy najpierw zidentyfikować jego przyczyny. Możemy wyróżnić kilka czynników wpływających na tę sytuację, takich jak opóźnienia […]

Brak płynności finansowej to problem, z którym boryka się wiele przedsiębiorstw. Niewystarczająca ilość środków na pokrycie bieżących zobowiązań może prowadzić do poważnych trudności, a nawet upadłości firmy. 

Analiza przyczyn braku płynności finansowej

Aby skutecznie zaradzić problemowi braku płynności finansowej, należy najpierw zidentyfikować jego przyczyny. Możemy wyróżnić kilka czynników wpływających na tę sytuację, takich jak opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów, nadmierny wzrost kosztów czy niewłaściwe zarządzanie kapitałem obrotowym. Przeprowadzenie szczegółowej analizy finansowej pozwoli zdiagnozować problemy i wdrożyć odpowiednie działania naprawcze.

Negocjacje z kontrahentami

Opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów to jeden z głównych powodów braku płynności finansowej. W takiej sytuacji warto spróbować negocjować z dłużnikami dogodniejsze warunki spłaty zobowiązań. Można na przykład zaproponować rozłożenie długu na raty lub udzielenie dodatkowego rabatu w zamian za szybszą spłatę. Ważne jest również monitorowanie terminów płatności i regularne przypominanie o zaległych należnościach.

Optymalizacja kosztów

Nadmierny wzrost kosztów może prowadzić do braku płynności finansowej. Warto więc dokładnie przeanalizować wydatki firmy i poszukać możliwości ich redukcji. Można na przykład zastanowić się nad renegocjacją umów z dostawcami, zmniejszeniem kosztów wynagrodzeń czy ograniczeniem inwestycji. Zajmujemy się obsługą prawną przedsiębiorstw w Trzebini i pomagamy w optymalizacji kosztów.

Poprawa zarządzania kapitałem obrotowym

Niewłaściwe zarządzanie kapitałem obrotowym może prowadzić do braku płynności finansowej. Dlatego warto zwrócić uwagę na optymalizację stanu zapasów, skrócenie cyklu sprzedaży oraz terminowe regulowanie zobowiązań. W przypadku zapasów można wprowadzić system rotacji magazynowej, który pozwoli na utrzymanie optymalnego poziomu towarów. Skracanie cyklu sprzedaży można osiągnąć poprzez wprowadzenie atrakcyjnych warunków płatności dla klientów czy efektywniejsze zarządzanie należnościami.

Podsumowując, warto jak najszybciej zidentyfikować przyczyny tego zjawiska oraz wdrożyć odpowiednie działania naprawcze. 

Współpraca

W zależności od zapotrzebowania, oferujemy różne formy współpracy:
– pomoc doraźna z wynagrodzeniem godzinowym lub ryczałtowym,
– stała obsługa z rozliczeniem godzinowym
– wynagrodzenie mieszane dopasowane do rodzaju zlecenia oraz potrzeb i możliwości Klienta.

Aktualności

Jak przebiega proces upadłości spółki z o.o.?

Upadłość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to trudny i skomplikowany proces, który wiąże się z wieloma wyzwaniami dla zarówno właścicieli, jak i pracowników. Zrozumienie jego etapów oraz przepisów prawnych może pomóc w lepszym przygotowaniu się do ewentualnych problemów oraz w znalezieniu optymalnych rozwiązań. 

Czytaj więcejtrending_flat
Jakie czynności obejmuje bieżąca obsługa prawna przedsiębiorstw?

Bieżąca obsługa prawna przedsiębiorstw to nieodłączny element funkcjonowania każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy profilu działalności. W dobie dynamicznych zmian przepisów prawa oraz rosnącej konkurencji na rynku, profesjonalna pomoc prawna staje się kluczowym czynnikiem sukcesu. 

Czytaj więcejtrending_flat
Czy możliwe jest rozwiązanie spółki cywilnej bez zgody wspólnika?

Spółka cywilna to jedna z najprostszych form prowadzenia działalności gospodarczej, która pozwala na wspólne prowadzenie przedsiębiorstwa przez dwóch lub więcej wspólników. Spółkę cywilną regulują przepisy kodeksu cywilnego. Warto zaznaczyć, że spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, co oznacza, że nie ma zdolności prawnej ani procesowej. W praktyce oznacza to, że za zobowiązania spółki odpowiadają wspólnicy […]

Czytaj więcejtrending_flat
Restrukturyzacja firmy – czym jest i kiedy może mieć miejsce?

Restrukturyzacja firmy to kompleksowy proces, który ma na celu przemodelowanie struktury organizacyjnej, operacyjnej lub finansowej przedsiębiorstwa. To strategiczne działanie podejmowane jest w celu zwiększenia efektywności, dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych, poprawy rentowności lub przezwyciężenia trudności finansowych. Więcej o okolicznościach restrukturyzacji przeczytasz poniżej.

Czytaj więcejtrending_flat
Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców z branży IT – co warto wiedzieć?

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców z branży IT w Polsce stanowią istotny element wspierający rozwój sektora technologicznego. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mogą korzystnie wpłynąć na sytuację finansową przedsiębiorców w tej dziedzinie. Więcej o nich przeczytasz poniżej.

Czytaj więcejtrending_flat
Rekompensata za każdy dzień służby dla żołnierzy rezerwy pasywnej – jak ustalić jej wysokość i w jaki sposób ubiegać się o jej wypłatę?

Rekompensata za każdy dzień służby dla żołnierzy rezerwy pasywnej jest formą wynagrodzenia przysługującego żołnierzom rezerwy, którzy zostali powołani na ćwiczenia wojskowe lub inne zadania związane z obronnością państwa. W niniejszym artykule omówimy, jak ustalić wysokość rekompensaty oraz w jaki sposób ubiegać się o jej wypłatę.

Czytaj więcejtrending_flat
Radca prawny, obsługa prawna Zabierzów i okolice

Radca prawny to specjalista z zakresu prawa, który oferuje swoje usługi w celu zapewnienia kompleksowej obsługi prawnej przedsiębiorstw.

Czytaj więcejtrending_flat
Obsługa prawna

Obsługa prawna to usługa polegająca na udzielaniu porad prawnych, reprezentowaniu klientów przed sądami i innymi organami oraz przygotowywaniu dokumentów prawnych.

Czytaj więcejtrending_flat

Znajdziemy odpowiednie rozwiązanie dla Twojego problemu!

Umów się na konsultację
Wypełnij formularz i wybierz temat sprawy. Odezwiemy się w ciągu 24h, doradzimy i ustalimy w jaki sposób możemy Ci pomóc.
Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana!
Ups! Coś poszło nie tak. Wyślij wiadomość ponownie.
Kontakt
Szukasz bezpośredniego kontaktu. Skontaktuj się z nami.

Szanujemy Twoją prywatność

Korzystamy z analitycznych plików cookies (Google Analytics), aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia. Wykorzystujemy je do analizy, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności.

Close menu

Ustawienia plików cookies